Alpy 09.14 - Wojciech Gaszka - strona prywatna

Project1
  • banner_flash4
  • banner_flash1
  • wowslider
  • banner_flash3
cssslider by WOWSlider.com v8.6
Idź do spisu treści

Menu główne

Alpy 09.14

GALERIA
 
 

-- 26-28.09.2014 --
Piz Bernina

Piz Bernina - malowniczy czterotysięcznik (4049m) w dolinie Engandiny na pograniczu szwajcarsko-włoskim, najwyższy szczyt Alp Wschodnich. Klasuje się na piątym miejscu pod względem wybitności. Jest najdalej na wschód wysuniętym czterotysięcznikiem. Górę nazwał Johann Coaza, który jako pierwszy ze swoimi kompanami zdobył szczyt. Było to w 1850 roku.
Wejście na szczyt jest trudne, wymagające umiejetności alpinistycznych i użycia specjalistycznego sprzętu.
Normalna droga na szczyt (granią Spallagrat) wiedzie od południa (od strony włoskiej). Jej punktem wyjścia jest schronisko Rifugio Marinelli Bombardieri. Droga prowadzi przez lodowiec Vedretta Scerscen Superiore, a następnie stromym, eksponowanym, skalno-lodowym terenem na przełączkę Forcella Crast'Agűzza, gdzie znajduje się małe schronisko Rifugio Marco e Rosa, zaopatrywane z helikoptera (trudności: PD, miejsca II – III, duża ekspozycja). Stąd bardzo eksponowaną lodową granią wchodzi się na wierzchołek Berniny (trudności: PD).
Alternatywna droga, znacznie rzadziej używana, wiedzie od strony północnej (szwajcarskiej) przez potężne, strome lodowce Loch i Buch do schroniska Rifugio Marco e Rosa, gdzie łączy się z drogą od strony włoskiej.
Wielką popularnością wśród alpinistów cieszy się wspinaczkowa droga granią północną zwaną Biancograt. Jest to droga lodowa, z końcowym odcinkiem skalnym (na odcinku Piz Bianco – Piz Bernina). Biancograt uchodzi za jedną z najpiękniejszych lodowych dróg graniowych w Alpach. Punktem wyjścia jest szwajcarskie schronisko Tschierva Hűtte
(trudności: AD/D, z miejscami IV na ostatnim odcinku).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - KOPIOWANIE, PRZETWARZANIE BEZ ZEZWOLENIA ZABRONIONE

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego