Alpy 06.15 - Wojciech Gaszka - strona prywatna

Project1
  • banner_flash4
  • banner_flash1
  • wowslider
  • banner_flash3
cssslider by WOWSlider.com v8.6
Idź do spisu treści

Menu główne

Alpy 06.15

GALERIA
 
 

-- 28-01.07.2015 --
Lagginhorn & Weissmies

Weissmies (4023m) - pierwszy od wschodu czterotysięczny szczyt Alp Walijskich (zwanych inaczej Pennińskimi), najwyższy w ramieniu górskim otaczającym od wschodu dolinę Saastal.

Często wybierany przez alpejskich turystów i alpinistów jako cel aklimatyzacyjny przed poważniejszymi wyprawami na trudniejsze czterotysięczniki.

Weissmies położony jest w szwajcarskim kantonie Wallis, w jego południowej części, około 4 kilometry od granicy z Włochami. Jest kulminacją długiego grzbietu górskiego odgałęziającego się od grani granicznej Alp Walijskich w szczycie Pic d'Andolla (3653 m). Wierzchołek Weissmies jest zwornikiem czterech grani. Południowa biegnie w kierunku grani granicznej. Na północy, za przełęczą Lagginjoch wznosi się Lagginhorn (4010 m), drugi w tej grupie czterotysięcznik. Na wschód, od niższego wierzchołka odgałęzia się długa grań ze szczytami Tällihorn (3448 m) i Balmahorn (2870 m), opadająca do odległej, zagubionej wśród gór doliny Gondo. Ostatnie, najkrótsze ramię ze szczytem Trifthorn (3395 m) biegnie na zachód, prosto w dolinę Saastal.
Masyw Weissmies "oblewany" jest dookoła przez kilka lodowców, z których największe to: Weissmiesgletscher podchodzący do wschodnich podnóży i Triftgletscher spływający z samego szczytu na zachód i północny zachód.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - KOPIOWANIE, PRZETWARZANIE BEZ ZEZWOLENIA ZABRONIONE

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego