Alpy 06.13 - Wojciech Gaszka - strona prywatna

Project1
  • banner_flash4
  • banner_flash1
  • wowslider
  • banner_flash3
cssslider by WOWSlider.com v8.6
Idź do spisu treści

Menu główne

Alpy 06.13

GALERIA
 
 

-- 16-20.06.2013 --
Zugspitze, Alpspitze

Zugspitze - majwyższy szczyt Niemiec, należy do pasma górskiego Wettersteingebirge znajdującego się w Alpach Bawarskich (Tyrolsko-Bawarskich Alpach Wapiennych) na granicy niemiecko-austriackiej w okręgu Garmisch-Partenkirchen. Jego wysokość to 2962 m n.p.m. Nazwa góry pochodzi od częstych lawin (z niemieckiego: Lawinenzüge) schodzących w dół stromej północnej ściany. Na masywie Zugspitze spotykają się grań główna Wetterstein (stanowiąca granicę pomiędzy Austrią i Niemcami), grań Blassen i grań Waxenstein. Również tutaj znajdują się dwa z kilku niemieckich lodowców – Schneeferner i Höllentalferner. Na płaskowyżu Zugspitze, zwanym Zugspitzplatt, znajduje się najwyżej położony i jedyny w Niemczech ośrodek narciarski na lodowcu. Na wierzchołku góry znajduje się ponad stuletnie schronisko monachijskiej sekcji Niemieckiego Związku Alpejskiego - Münchener Haus. Również od ponad stu lat na szczycie góry stoi stacja meteorologiczna, zbierająca dane o lokalnym klimacie w ramach międzynarodowego projektu GAW.
Wierzchołek jest dostępny dla turystów, którzy mogą skorzystać z kolejki zębatej (Bayerischen Zugspitzbahn) bądź kolejki linowej (Eibsee-Seilbahn) od strony niemieckiej, lub korzystając z tyrolskiej kolejki linowej (Tiroler Zugspitzbahn) od strony austriackiej.
Dla bardziej wytrawnych turystów istnieje szereg wariantów wejścia na szczyt o własnych siłach. Jedną z możliwości jest podejście od strony austriackiej ściezką wiodącą z Ehrwaldu. Najbardziej ekscytujace drogi prowadzące na szczyt wiodą jednak od strony niemieckiej
- ubezpieczone drogi (via ferraty).
Alpspitze - drugi bardzo znany szczyt w otoczeniu Garmisch, mający charakterystyczny kształt piramidy i sięgający 2628 m n.p.m
. Nazwę góry po polsku można przetłumaczyć jako Alpejski Wierch. Jako, iż nie znajduje się on w ciągu głównej grani pasma w całości leży w granicach Niemiec. Samo Alpspitze zwieńczone jest jednym wierzchołkiem tworzącym wąską, ale dość długą platformę szczytową. Podobnie jak na większości gór w okolicy znajduje się na nim dobrze widoczny z miasta krzyż.
Góra opleciona jest gęstą siecią szlaków, z czego na sam szczyt wyprowadzają cztery, w tym jedna via ferrata.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - KOPIOWANIE, PRZETWARZANIE BEZ ZEZWOLENIA ZABRONIONE

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego