Alpy 06.11 - Wojciech Gaszka - strona prywatna

Project1
  • banner_flash4
  • banner_flash1
  • wowslider
  • banner_flash3
cssslider by WOWSlider.com v8.6
Idź do spisu treści

Menu główne

Alpy 06.11

GALERIA
 
 

-- 23-25.06.2011 --
Triglav

Triglav – najwyższy szczyt Alp Julijskich (część Alp Wschodnich). Jest najwyższym szczytem Słowenii i znajduje się w herbie i na fladze tego kraju. Jego wysokość to 2864 m n.p.m.
Wznosi się pomiędzy doliną Vrata na północy, a kotliną Velo Polje na południu. Od północnej strony opada ponad 1000-metrową ścianą, której eksploracja odegrała istotną rolę w rozwoju słoweńskiego alpinizmu. W pobliżu kopuły znajdują się resztki lodowca, tzw. Triglávski ledeník.
Triglav (co po słoweńsku znaczy „Trójgłowy”) wbrew temu, co można by sądzić na podstawie nazwy, nie posiada wcale trzech wierzchołków. Jedynie oglądając go z niektórych miejsc od południowego wschodu, np. z okolic Vodnikov Dom, trzecim obok głównego szczytu i Małego Triglava (2725 m n.p.m.) wierzchołkiem góry wydaje się być Rjavec (2568 m n.p.m.). Nazwa Triglav wiąże się ze średniowiecznymi słowiańskimi wierzeniami, które na wierzchołku góry umiejscowiały siedzibę potężnego Trojana – pogańskiego bóstwa wody, ziemi i podziemi.  
Pierwszą próbę zdobycia najwyższej góry Alp Julijskich podjął latem 1777 r. francuski uczony Baltazar Hacquet, badający w Alpach Julijskich ich wysokogórską florę. Udało mu się jednak osiągnąć tylko Mały Triglav, ponieważ występujące wyżej na grani znaczne trudności skalne nie pozwoliły mu dotrzeć na główny szczyt. Relację ze swej wycieczki zamieścił w opublikowanym rok później dziele "Orictographia Carniolica", w którym znalazł się też pierwszy znany widok Triglava (wraz z trochę niewłaściwie umieszczonymi względem siebie Małym Triglavem i Kredaricą) autorstwa Frederica Baragi. W tym samym roku mecenas nauki, baron Žiga Zois zorganizował ekspedycję w celu zdobycia Trigalava. W jej wyniku 26 sierpnia 1778 r. jako pierwsi ludzie stanęli na Triglavie: górnicy Luka Korošec z Gorjuš i Matija Kos z Jereki, myśliwy Štefan Rožič z Savicy oraz lekarz Lovrenc Wllomitzer ze Starej Fužiny
.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - KOPIOWANIE, PRZETWARZANIE BEZ ZEZWOLENIA ZABRONIONE

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego